Antropologia wizualna
Wiele aspektów naszego życia opiera się na wizualności, poczynając od przestrzeni w której spędzamy nasz czas; naszych mieszkaniach, miejscach pracy, poprzez przedmioty którymi się otaczamy. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze polegamy na wzroku aby dostarczył nam jak najwięcej informacji z otoczenia w celu dalszej analizy.
W społeczeństwie skupionym na szybkim przekazie, wizualność jest bardzo ważnym aspektem codziennej egzystencji. Przede wszystkim, ułatwia to w znaczny sposób przekaz informacji – mimo iż człowiek posiada zdolność przekazywania rzeczywistości innymi sposobami, woli posługiwać się obrazami które potrafią oddać więcej treści.
Antropologia wizualna, przez niektóre źródła nazywana etnografią wizualną, jest subdyscypliną etnologii, dyscypliny naukowej zajmującej się całościowym opisem i analizą kultur ludowych poszczególnych grup oraz społeczności etnicznych. Jest sposobem doświadczania, interpretowania, przedstawiania kultury czy społeczności, który przenika zbiór procedur badawczych.
Jest to metoda zbierania danych, ale także proces tworzenia i przedstawienia wiedzy, oparty na własnych doświadczeniach etnografa.
Antropologia wizualna stała się nauką która bezustannie szuka nowych obszarów badawczych, czego rezultatem jest bezustanne mnożenie się subdyscyplin ją okalających. Otwiera się przy tym na interpretacje wielu sfer oraz dziedzin kultury z nią powiązanych.
Przyczynia się do głębokich przeobrażeń kultury współczesnej, w których znaczącą rolę odgrywają nowe media, oraz nowe nośniki kultury.